"škola nás baví"

« zpět

Informace ZŠ, KHS a MZCR ke koronaviru
._Letak-do-sborovny-khs-page-001.jpg

Informace ZŠ, KHS a MZCR ke koronaviru

29.08.2020

 

 

Lokální opatření krajských hygienických stanic najdete na mapě tzv. semaforu ČR


ZÁKLADNÍ HYGIENICKÁ PRAVIDLA STANOVENÁ MINISTERSTVEM ZDRAVOTNICTVÍ

  • Dodržování zásad osobní a provozní hygieny.
  • Skupinová izolace, event. sociální distance.
  • Ochrana úst a nosu (roušky, respirátory) a řádná respirační hygiena v závislosti na protiepidemických opatřeních uvedených u příslušného stupně pohotovosti v oblasti ochrany veřejného zdraví – tzv. semafor.
  • Opakovaná edukace.

 


Pokyny pro osoby, které byly v kontaktu s pozitivním případem

Pokud Vás osoba, se kterou jste byly v blízkém kontaktu, informuje, že měla provedeno PCR vyšetření na koronavirus s pozitivním výsledkem, kontaktujte prosím protiepidemické pracoviště KHS dle okresu Vašeho pobytu telefonicky, případně prostřednictvím e-mailu:

Chomutov:  477 755 364 epi.cv@khsusti.cz

Po ověření Vám budou zajištěna karanténní opatření, včetně odběrů – výtěrů s PCR vyšetřením. Krajskou hygienickou stanicí Vám bude vystavena elektronická žádanky na vyšetření v odběrovém místě.

Pokud zároveň pozorujete příznaky onemocnění (kašel, teplota, únava, ztráta čichu a chuti), informujte zároveň telefonicky svého praktického lékaře, který vám vystaví e-neschopenku a doporučení léčebný postup a případná další potřebná vyšetření.

Pokud jsou Vaše příznaky vážné (vysoká horečka, dušnost, schvácenost) obraťte se prosím telefonicky, případně osobně, na příjmovou ambulanci infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

V případě nutnosti návštěvy zdravotnického zařízení vždy nejprve telefonicky informujte toto zařízení o Vašem kontaktu s pozitivní osobou!

 

Po celou dobu důsledně dodržujte preventivní opatření, odstup od ostatních osob a v kontaktu s jinými osobami mějte VŽDY NASAZENOU ROUŠKU.


Pokyny pro osoby s příznaky akutního respiračního onemocnění

Mírné příznaky

Pokud se u Vás objeví známky běžného akutního respiračního onemocnění (kašel, rýma, teplota), sledujte svůj zdravotní stav a zůstaňte v domácím prostředí. V případě, že máte nějaké závažné základní onemocnění, jako je vysoký tlak, cukrovku, plicní onemocnění anebo je Vám více než 60 let obraťte se pro konzultaci telefonicky na svého praktického lékaře. Na svého praktického lékaře se obraťte také pokud příznaky neustoupí do tří dní při běžné symptomatické léčbě (běžné léky proti kašli, teplotě apod.).

Závažné nebo zhoršující se příznaky

Pokud se u Vás objeví závažné příznaky akutního respiračního onemocnění, jako je dušnost, přetrvávající horečka větší než 38°C, suchý, dráždivý kašel, bolest na hrudi při dýchání, nebo se Vaše příznaky v čase výrazně zhoršují, obraťte se telefonicky na svého praktického lékaře, případně mimo pracovní dobu na telefonní linku lékařské pohotovosti. Váš praktický lékař vyhodnotí Váš stav a doporučí další postup a potřebná vyšetření, včetně případného provedení odběru na přítomnost koronaviru. V takovém případě Vám praktický lékař zadá i elektronickou žádanku na odběr, informaci o výsledku testu Vám pak sdělí rovněž Váš praktický lékař.

 

Pokud máte pocit rychlého zhoršování a závažnosti stavu, volejte tel. linky integrovaného záchranného systému 112 nebo přímo záchrannou zdravotní službu 155.


Stupně pohotovosti a opatření vyplývající z aktuální epidemiologické situace v ČR